Wpływ modyfikacji narzędzi środowiska BIM na skrócenie czasu opracowywania dokumentacji rysunkowej w projektowaniu architektonicznym

Rafał Rucki, Janusz Rębielak, Janusz Gołdasz

doi:10.37190/arc250111

Streszczenie

Tematem artykułu jest wpływ zmian w narzędziach wykorzystywanych w technologii BIM (Building Information Modeling) na efektywność opracowania rysunków technicznych w projektach budynków mieszkalnych. Przedstawiono w nim wyniki badania analizującego, w jaki sposób modyfikacje tych narzędzi wpływają na czas tworzenia dokumentacji architektonicznej. Autorzy skoncentrowali się na najczęściej używanych narzędziach BIM wykorzystywanych do tego celu.

Technologia BIM znacząco przyspiesza proces tworzenia dokumentacji projektowej w branży budowlanej. Ze względu na swoją integralną strukturę, oprogramowanie BIM ma potencjał do dalszego doskonalenia narzędzi używanych do specyficznych zadań projektowych. Aby zidentyfikować korzyści wynikające z proponowanych usprawnień, opracowano trzy projekty budynków mieszkalnych złożone z podobnych części. Wirtualne modele budynków i ich dokumentację wytworzono za pomocą skryptów komputerowych, które symulowały pracę w dwóch wersjach środowiska BIM: domyślnej i dostosowanej. Taka metoda pozwoliła na zredukowanie opóźnień i zapewnienie uzyskania obiektywnych wyników.

Czas realizacji dokumentacji rysunkowej dla domu jednorodzinnego w dostosowanym środowisku BIM był krótszy o 49,87%, dla budynku wielorodzinnego o 36,54%, a dla zespołu zabudowy o 79,74%. Aby zestawić korzyści uzyskane z wprowadzonych zmian odnośnie do czasu poświęconego na modyfikacje, projektanci biegli w obsłudze oprogramowania BIM zostali poproszeni o wykonanie modelu jednego z projektów, a ich czas pracy został zmierzony. Te wyniki zostały następnie uśrednione i porównane z czasem uzyskanym przez komputer, dzięki czemu ustalono stosunek między wydajnością pracy człowieka i komputera. Wyniki te uwzględniały również czas potrzebny na wprowadzenie zmian w środowisku BIM, co pozwoliło na ocenę opłacalności ich wdrożenia. W badanych przypadkach dostosowanie środowiska BIM okazało się korzystne dla budynku o powierzchni 600 m². Tak obszerny proces modyfikacji jest zazwyczaj wymagany tylko raz, a kolejne projekty mogą korzystać z już opracowanego środowiska, co doprowadzi do dalszych oszczędności czasu i kosztów. Otrzymane wyniki potwierdzają, że warto dostosowywać narzędzia BIM oraz rozwijać wiedzę projektantów w tej dziedzinie. Opisana metoda jest jedną z nielicznych, które dokładnie pokazują rzeczywiste wymierne korzyści z używania technologii BIM.

Podgląd pełnego artykułu jest możliwy wyłącznie na większych ekranach.